Västerås stift

Resultat Västerås stift 2019-06-14 på Surahammars GK
A-klass: Förnamn Efternamn Kategori HCP Poäng
1 Dennis Jansson Anställd 17,7 32p
2 Tomas Holm Inviterad 16,5 27p
3 Björn Bergfeldt Anställd 16,3 26p
4 Mikael Svedung Anställd 15,5 23p
5 Lars Åke Augustsson Inviterad 17,7 23p
B-klass: Förnamn Efternamn Kategori HCP Poäng
1 Leif Eriksson Anställd 20,9 35p
2 Bo Hildingsson Pensionär 21,6 22p
3 Jonas Käck Anställd 22,8 18p
C-klass: Förnamn Efternamn Kategori HCP Poäng
1 Gun Harryson Pensionär 33,7 28p
2 Bertil Carlsson Förtroendevald 24,4 27p
3 Britas Lennart Eriksson Pensionär 25,6

Resultat Västerås stift 2018-06-05 på Avesta GK
A-klass: Förnamn Efternamn Kategori HCP Poäng
1 Dennis Jansson Anställd 17,4 32p
2 Lars Åke Augustsson Inviterad 17,8 31p
3 Lennart Harryson Inviterad 15,5 29p
4 Johan Linnman Anställd 15,6 28p
5 Björn Bergfeldt Anställd 13,9 23p
6 Tomas Holm Inviterad 15,7 23p
7 Lars Erik Norrsäter Anställd 5,7 19p
B-klass: Förnamn Efternamn Kategori HCP Poäng
1 Mikael Svedung Anställd 18,1 31p
2 Leif Hedlöf Pensionär 22,9 30p
3 Bo Hildingsson Anställd 20,2 25p
4 Britas Lennart Eriksson Anställd 22,3 19p
C-klass: Förnamn Efternamn Kategori HCP Poäng
1 Bertil Carlsson Förtroendevald 23,3 36p
2 Karin Belinki Jonsson Anställd 33,9 33p
3 Jonas Käck Anställd 23,6 26p
4 Gun Harryson Pensionär 33,1 26p
5 Valter Steiner Pensionär 23,9 21p

Resultat Västerås stift 2017-05-30 på Hagge GK
A-klass: Förnamn Efternamn Kategori HCP Poäng
1 Mikael Svedung Anställd 17,7 24p
2 Lennart Harryson Inviterad 15 21p
B-klass: Förnamn Efternamn Kategori HCP Poäng
1 Bo Hildingsson Anställd 19,8 24p
2 Leif Hedlöf Pensionär 22,3 19p
3 Britas Lennart Eriksson Anställd 22,1
C-klass: Förnamn Efternamn Kategori HCP Poäng
1 Bertil Carlsson Förtroendevald 22,5 23p
2 Ulla Hedlöf Inviterad 25,8 19p
3 Gun Harryson Pensionär 32,7 17p
4 Walter Steiner Anställd 23,8 7p

Resultat Västerås stift 2016-06-09 på Lindesberg GK
A-klass: Förnamn Efternamn Kategori HCP Poäng
1 Lennart Harryson Inviterad 14 27p
2 Johan Hed Inviterad 16,6 27p
3 Mikael Svedung Anställd 17,4 26p
4 Björn Bergfeldt Anställd 12,5 18p
5 Lars-Eric Norrsäter Anställd 5,6 17p
B-klass: Förnamn Efternamn Kategori HCP Poäng
1 Bertil Carlsson Förtroendevald 23,1 33p
2 Walter Steiner Anställd 23,8 27p
3 Ulla Hedlöf Inviterad 24,9 24p
4 Bo Hildingsson Anställd 19,6 23p
5 Leif Hedlöf Pensionär 20,1 22p
C-klass: Förnamn Efternamn Kategori HCP Poäng
1 Gun Harryson Pensionär 32,2 30p
2 Daniel Matsson Inviterad 34,5 29p
3 Markku Wendelius Pensionär 27,4 24p
4 Karin Hed Pensionär 31,9 21p

Resultat Västerås stift 2015-06-15 på Dalsjö GK
A-klass: Förnamn Efternamn Kategori SHCP Poäng
1 Björn Montin Inviterad 15 35p
2 Lennart Harryson Inviterad 16 34p
3 Björn Bergfeldt Anställd 17 29p
4 Rune Claesson Anställd 10 25p
5 Billy Ferm Förtroendevald 19 11p
B-klass: Förnamn Efternamn Kategori SHCP Poäng
1 Leif Eriksson Pensionär 23 32p
2 Bertil Carlsson Förtroendevald 27 23p
3 Bo Hildingsson Anställd 22 20p
4 Britas Lennart Eriksson Anställd
C-klass: Förnamn Efternamn Kategori SHCP Poäng
1 Walter Steiner Anställd 27 27p
2 Jonas Käck Anställd 28 25p
3 Asta Lecklin Förtroendevald 38 22p
4 Gun Harryson Pensionär 36 19p
5 Karin Hed Pensionär 34 14p

Resultat Västerås stift 2014-05-12 på Sala GK
A-klass: Förnamn Efternamn Kategori SHCP Poäng
1 Dennis Jansson Anställd 19 29p
2 Rune Claesson Anställd 8 27p
3 Lars Åke Augustsson Inviterad 22 26p
4 Sten Linder Förtroendevald 22 13p
B-klass: Förnamn Efternamn Kategori SHCP Poäng
1 Göran Sjögren Pensionär 24 26p
2 Leif Hedlöf Pensionär 23 23p
3 Bertil Carlsson Förtroendevald 24 17p
4 Britas Lennart Eriksson Anställd 25
C-klass: Förnamn Efternamn Kategori SHCP Poäng
1 Asta Lecklin Förtroendevald 34 28p
2 Walter Steiner Anställd 26 19p
3 Gun Harryson Pensionär 33 17p

Resultat Västerås stift 2013-05-27 på Hagge GK
A-klass: Förnamn Efternamn HCP Poäng
1 Rune Claesson 9,1 34p
2 Lennart Harryson 14 28p
3 Dennis Jansson 17,1 28p
4 Torbjörn Hiller 17,8 26p
5 Pär Ericsson 9,1 23p
6 Björn Bergfeldt 13,3 23p
7 Henrik Mellberg 8,1 21p
B-klass: Förnamn Efternamn HCP Poäng
1 Leif Eriksson 17,9 25p
2 Ingemar Egelstedt 19 23p
3 Bo Hildingsson 19,6 19p
4 Sten Linder 19,1 14p
5 Britas Lennart Eriksson 19,9 13p
6 Bertil Carlsson 21,1
C-klass: Förnamn Efternamn HCP Poäng
1 Gun Harryson 31,5 30p
2 Markku Wendelius 25,5 29p
3 Roger Jansson 28,7 27p
4 Karl Arne Andersson 26,9 26p
5 Jonas Käck 27,4 24p
6 Walter Steiner 22,4 16p
Närmast hål; Sten Linder
Längsta drive; Pär Eriksson

Resultat Västerås stift 2012-06-04 på Nora GK
A-klass: Förnamn Efternamn HCP Poäng
1 Lennart Harryson 13,9 37p
2 Henrik Mellberg 7,4 29p
3 Pär Eriksson 8,7 29p
4 Björn Bergfeldt 15 29p
5 Dennis Jansson 17,1 23p
6 Sten Linder 18,9 19p
7 Lars-Åke Augustsson 19,3 Bröt
B-klass: Förnamn Efternamn HCP Poäng
1 Leif Eriksson 20,6 41p
2 Britas Lennart Eriksson 19,6 33p
3 Göran Sjögren 22,2 31p
4 Markku Wendelius 25 31p
5 Bo Hildingsson 19,5 25p
6 Bertil Carlsson 19,7 25p
7 Walter Steiner 22,2 15p
C-klass: Förnamn Efternamn HCP Poäng
1 Jonas Käck 27,6 29p
2 Asta Lecklin 29,1 26p
3 Gun Harryson 33,4 25p
4 Karin Hed 33,6 18p
5 Yngve Anderberg 29,3 15p
6 Krister Källström 36 15p
Hål 10, närmast hål; Henrik Mellberg 2,96
Hål 16, längsta drive, damer; Asta Lecklin
Hål 16, längsta drive, herrar; Björn Bergfeldt