Stockholms stift

Resultat Stockholms stift 2019-06-10 på Åkersberga GK
A-klass: Förnamn Efternamn Golfklubb SHCP Poäng
1 Micke Åsman Österåkers gk 16 36p
2 Erik Holmberg Ekholmsnäs gk 14 32p
3 Henrik Mattsson Kungl. Drottningholms gk 6 29p
4 Kristoffer Runow Sollentuna gk 12 28p
5 Peter Hellenberg Lidingö gk 15 27p
6 Mikael Ward Åkersberga gk 14 26p
7 Stefan Elmér Sala-Heby gk 7 23p
8 Lars Johnsson Wäsby gk 18 22p
9 Ralf Antonsson Huvudstadens gk 19 21p
B-klass: Förnamn Efternamn Golfklubb SHCP Poäng
1 Ann Trossö Trosa gk 22 35p
2 Lars Jönsson Troxhammars gk 23 28p
3 Nils-Erik Hermansson Björkhagens gk 20 26p
4 Lena Gutberg Wermdö GCC 25 23p
5 Carl Gustaf Gutberg Stockholms gk 23 21p
6 Anonym Anonym 25 19p
7 Pär Bergstedt Järfälla gk 26 17p
8 Börje Beronius Järfälla gk 26 15p
C-klass: Förnamn Efternamn Golfklubb SHCP Poäng
1 Elisabeth Tunberg Golfstar Brollsta 36 43p
2 Britt-Marie Nilsson Björkhagens gk 35 29p
3 Maria Schrewelius Österåkers gk 40 27p
4 Jan Pettersson Björklidens gk 28 25p
5 Staffan Simonsson Ekholmsnäs gk 39 23p
6 Lars-Olov Samuelsson Golfstar cloud 31 20p
7 Bertil Persson Vallentuna gk 35 16p
Hål 1, Längsta drive, damer; Lena Gutberg
Hål 1, Längsta drive, herrar; Erik Holmberg

Resultat Stockholms stift 2018-05-28 på Åkersberga GK
A-klass: Förnamn Efternamn Golfklubb SHCP Poäng
1 Fredrik Damm Ågesta gk 14 41p
2 Henrik Mattsson Kungl. Drottningholms gk 9 37p
3 Björn Wiberg Burviks gk 15 35p
4 Tor-Björn Willberg Ekholmsnäs gk 17 34p
5 Micke Åsman Österåkers gk 15 31p
6 Janne Eriksson Ljusterö gk 15 29p
7 Lena Rydhäll Huvudstadens gk 13 28p
8 Peter Hellenberg Lidingö gk 14 21p
9 Lennart Ramström GolfStar cloud 17 18p
10 Mårten Sternervall Botkyrka gk 18 17p
11 Lars Johnsson Wäsby gk 17 12p
NS Kenneth Flood Österåkers gk 11
B-klass: Förnamn Efternamn Golfklubb SHCP Poäng
1 Anders Lidman Piteå gk 21 39p
2 Magnus Ehntorp Ekholmsnäs gk 25 37p
3 Lars Jönsson Troxhammars gk 22 34p
4 Ann Trossö Trosa gk 20 32p
5 Lena Gutberg Wermdö GCC 25 30p
6 Ralf Antonsson Huvudstadens gk 18 29p
7 Nils-Erik Hermansson Björkhagens gk 21 26p
8 Claes Renegård Åkersberga gk 21 26p
9 Sven-Olof Andersson Wäsby gk 22 26p
10 Arne Karlsson Huvudstadens gk 23 26p
11 Simon Liljecrantz 18 25p
12 Carl-Gustaf Gutberg Stockholms gk 22 25p
13 Karl-Gunnar Jansson Ljusterö gk 19 24p
14 Henrik Fromm Stockholms gk 24 23p
15 Bo Persson Mälarö gk 23 22p
16 Jan Pettersson Björklidens gk 28 18p
C-klass: Förnamn Efternamn Golfklubb SHCP Poäng
1 Elisabeth Tunberg Golfstar Brollsta 36 35p
2 Brita Fromm Stockholms gk 33 33p
3 Staffan Simonsson Ekholmsnäs gk 39 33p
4 Bertil Persson Vallentuna gk 25 30p
5 Fredrik Wagner Ekholmsnäs gk 38 29p
6 Ewa Erlingsdotter Åkersberga gk 40 26p
7 Agneta Jansson Ljusterö gk 32 25p
8 Jerker Ekvall Tyresö gk 38 25p
9 Eva Broo Nacka gk 36 23p
10 Britt-Marie Nilsson Björkhagens gk 34 22p
11 Maria Schrewelius Österåkers gk 40 20p
12 Inger Lagerlöf Ljusterö gk 32 19p
13 Susanne Rudholm Danderyds gk 39 16p
14 Mona Karlsson Huvudstadens gk 40 11p

Resultat Stockholms stift 2017-06-12 på Åkersberga GK
A-klass: Förnamn Efternamn Golfklubb Poäng
1 Anders Lidman Piteå gk 34p
2 Erik Holmberg Ekholmsnäs gk 30p
3 Stefan Elmér Sala-Heby gk 29p
4 Kristofer Runow Sollentuna gk 27p
5 Björn Wiberg Burviks gk 27p
6 Micke Åsman Österåkers gk 26p
7 Simon Liljecrantz Grindslanten gk 25p
8 Lena Rydhäll Huvudstadens gk 24p
9 Håkan Österman Ljusterö gk 24p
10 Henrik Mattsson Kungl. Drottningholms gk 23p
11 Ann Trossö Trosa gk 23p
12 Karl-Gunnar Jansson Ljusterö gk 19p
13 Kenneth Flood Österåkers gk 15p
14 Ralf Antonsson Huvudstadens gk 14p
15 Lars Johnsson Tjusta gk 9p
NS Tomas Björk Viksjö gk
NS Tor-Björn Willberg Cloud gk
B-klass: Förnamn Efternamn Golfklubb Poäng
1 Marianne Jacobsson Huvudstadens gk 32p
2 Lars Jönsson Troxhammar gk 28p
3 Nils-Erik Hermansson Björkhagens gk 24p
4 Oskar Johnsson Salems gk 24p
5 Lars-Olov Samuelsson Kungsängen gk 23p
6 Lena Gutberg Wermdö GCC 21p
7 Pär Åkerström Piteå gk 20p
8 Bo Persson Mälarö-Skytteholms gk 19p
9 Michael Spira Huvudstadens gk 18p
10 Jan-Erik Engqvist Rättviks gk 17p
11 Lennart Österlund Hagby gk 16p
12 Jan Pettersson Järfälla gk 15p
13 Sven-Olof Andersson Wäsby gk 14p
14 Sören Nordström Mälarö-Skytteholms gk 14p
15 Anders Sandström Tjusta gk 12p
16 Kristina Thoma Viksjö gk 12p
WD Arne Karlsson Huvudstadens gk
NS Bertil Larsson Cloud gk
C-klass: Förnamn Efternamn Golfklubb Poäng
1 Göran Hansson Troxhammar gk 27p
2 Brita Fromm Stockholms gk 24p
3 Eva Broo Nacka gk 21p
4 Maria Schrewelius Hagby gk 21p
5 Jerker Ekvall Ekholmsnäs gk 19p
6 Mattias Hay Ekholmsnäs gk 19p
7 Staffan Simonsson Ekholmsnäs gk 18p
8 Bertil Persson Vallentuna gk 17p
9 Britt-Marie Nilsson Björkhagens gk 16p
10 Christina Stål Vallentuna gk 15p
11 Inger Lagerlöf Ljusterö gk 13p
12 Agneta Jansson Ljusterö gk 13p
13 Torbjörn Zygmunt Huvudstadens gk 12p
14 Kjell Ängelid Grindslanten gk 10p
WD Elisabeth Tunberg Brollsta GCC

Resultat Stockholms stift 2016-06-13 på Åkersberga GK
A-klass: Förnamn Efternamn Golfklubb HCP Poäng
1 Micke Åsman Österåkers gk 15 38p
2 Anders Tunros Björklidens gk 13,7 35p
3 Ann Trossö Trosa gk 15,7 35p
4 Erik Holmberg Ekholmsnäs gk 12,3 34p
5 Kristofer Runow Sollentuna gk 10,6 33p
6 Monica Henriksson Ljusterö gk 52 33p
7 Henrik Roos Tyresö gk 12,2 32p
8 Stefan Elmér Sala-Heby gk 6,1 29p
9 Tor-Björn Willberg Mälarö-Skytteholm gk 14,8 26p
10 Lars Johnsson Tjusta gk 14,9 25p
11 Simon Liljecrantz Grindslanten gk 15,9 25p
12 Peter Hellenberg Lidingö gk 12,8 21p
13 Kenneth Flood Österåkers gk 10 9p
RTD Anders Grufman Kungl. Drottningholms gk 4,1
B-klass: Förnamn Efternamn Golfklubb HCP Poäng
1 Björn Wiberg Husby-Österhaninge gk 16,9 36p
2 Lena Gutberg Wermdö GCC 21,3 36p
3 Carl Gustaf Gutberg Stockholms gk 20,1 34p
4 Ralf Antonsson Huvudstadens gk 16,7 31p
5 Catharina Stille Ekerum gk 21 31p
6 Jan-Erik Engqvist Olandsbygdens gk 24,6 31p
7 Marianne Jacobsson Huvudstadens gk 20,1 29p
8 Anders Lidman Piteå gk 17,1 28p
9 Annika Lindström Cloud gk 17,9 28p
10 Olof Lundström Slite gk 23 28p
11 Lennart Österlund Hagby gk 23,1 27p
12 Henrik Kärveman Stockholms gk 16,4 26p
13 Anders Sandström Tjusta gk 19,2 25p
14 Marianne Didenbäck Österåkers gk 19,6 24p
15 Arne Karlsson Huvudstadens gk 24 24p
16 Elisabet Nordström Mälarö-Skytteholms gk 24,8 24p
17 Nils-Erik Hermansson Björkhagens gk 18,8 23p
18 Magnus Ehntorp Årjängs gk 19,4 23p
19 Oskar Johnsson Salems gk 19,3 23p
20 Jan Pettersson Järfälla gk 21,3 22p
21 Gunnar Stille Johannesbergs gk 22,1 21p
22 Sören Nordström Mälarö-Skytteholms gk 24,9 20p
23 Pär Bergstedt Järfälla gk 23,2 16p
C-klass: Förnamn Efternamn Golfklubb HCP Poäng
1 Brita Fromm Stockholms gk 28,3 31p
2 Britt-Marie Nilsson Björkhagens gk 31,1 31p
3 Bertil Persson Vallentuna gk 27,8 30p
4 Agneta Jansson Ljusterö gk 29 29p
5 Ann Lundström Slite gk 29,9 29p
6 Kristina Thoma Viksjö gk 26,7 28p
7 Göran Hansson Troxhammar gk 27,7 28p
8 Elisabeth Tunberg Brollsta GCC 32 26p
9 Staffan Simonsson Ekholmsnäs gk 33,7 25p
10 Maria Schrewelius Hagby gk 36 24p
11 Lars-Olov Samuelsson Kungsängen gk 26 22p
12 Inger Lagerlöf Ljusterö gk 28 22p
13 Nicklas Engström Järfälla gk 25,2 21p
14 Torbjörn Zygmunt Huvudstadens gk 31,9 21p
15 Bertil Larsson Ekholmsnäs gk 26,9 20p
16 Eva Broo Nacka gk 36 19p
17 Pär Åkerström Piteå gk 25,8 18p
18 Birgitta Ödmark Idrefjällens gk 31 13p
NS Alice Braun Ekholmsnäs gk 36

Resultat Stockholms stift 2015
A-klass: Förnamn Efternamn Golfklubb HCP Poäng
1 xx xx xx xx xx
B-klass: Förnamn Efternamn Golfklubb HCP Poäng
1 xx xx xx xx xx
C-klass: Förnamn Efternamn Golfklubb HCP Poäng
1 xx xx xx xx xx

Resultat Stockholms stift 2014-05-19 på Åkersberga GK
A-klass: Förnamn Efternamn Golfklubb SHCP Poäng
1 Stefan Elmér Nacka gk 4 34p
2 Anders Lidman Piteå gk 13 30p
3 Kristofer Runow Sollentuna gk 8 29p
4 Lena Rydhäll Huvudstadens gk 9 27p
5 Peter Hellenberg Lidingö gk 12 26p
6 Elias Eriksson Grindslanten gk 9 25p
7 Henrik Kärveman Stockholms gk 14 23p
8 Ralf Antonsson Huvudstadens gk 16 22p
9 Erik Holmberg Tjusta gk 12 20p
10 Kenneth Flood Österåkers gk 8 15p
B-klass: Förnamn Efternamn Golfklubb SHCP Poäng
1 Simon Liljecrantz Grindslanten gk 24 34p
2 Krister Kappel Järfälla gk 16 30p
3 Marianne Jacobsson Ingarö gk 17 28p
4 Anders Sandström Tjusta gk 17 28p
5 Lena Gutberg Wermdö GCC 20 26p
6 Pär Åkerström Piteå gk 25 23p
7 Johanna Hultman Nynäshamns gk 17 21p
8 Marianne Didenbäck Österåkers gk 18 21p
9 Jan Magnusson Bryttsätter gk 19 17p
10 Arne Karlsson Huvudstadens gk 22 RTD
C-klass: Förnamn Efternamn Golfklubb SHCP Poäng
1 Staffan Simonsson Capital gk 32 25p
2 Nicklas Engström Järfälla gk 29 24p
3 Tobias Nellvik Norråva gk 26 23p
4 Britta Fromm Stockholms gk 28 22p
5 Karin Runow Sollentuna gk 35 22p
6 Thomas Waltin Järfälla gk 25 20p
7 Jerker Ekvall Nacka gk 30 20p
8 Catrine Sponton Mellansjö gk 35 15p
9 Alice Braun Tjusta gk 35 10p
10 Kjell Ängelid Grindslanten gk 29 8p

Resultat Stockholms stift 2013-05-27 på Åkersberga GK
A-klass: Förnamn Efternamn Golfklubb SHCP Poäng
1 Kristofer Runow Sollentuna gk 12 36p
2 Mats Larsson Mälarö gk 17 36p
3 Björn Wiberg Husby gk 18 36p
4 Peter Hellenberg Lidingö gk 16 32p
5 Stefan Elmér Tyresö gk 6 31p
6 Henrik Roos Brollsta gk 12 31p
7 Henrik Kärveman Stockholms gk 16 31p
8 Mario Andreou Tjusta gk 16 30p
9 Tor-Björn Willberg Mälarö gk 16 29p
10 Henrik Fromm Stockholms gk 20 27p
11 Anders Lidman Piteå gk 20 27p
12 Erik Holmberg Tjusta gk 18 23p
13 Kenneth Flood Österåkers gk 11 9p
B-klass: Förnamn Efternamn Golfklubb SHCP Poäng
1 Krister Kappel Järfälla gk 23 37p
2 Lena Gutberg Wermdö GCC 26 36p
3 Marianne Didenbäck Österåkers gk 24 32p
4 Håkan Lejon Nacka gk 23 31p
5 Tonie Daun Norråva gk 29 30p
6 Ralf Antonsson Huvudstadens gk 22 28p
7 Jan Bonander Johannesbergs GCC 25 28p
8 Marianne Jacobsson Botkyrka gk 23 27p
9 Anders Sandström Tjusta gk 22 25p
10 Lars Larsson Flens gk 23 25p
11 Björn Danielsson Capital gk 25 25p
12 Carl Dahlbäck Tyresö gk 26 24p
13 Dag Jonsson Johannesbergs GCC 26 11p
C-klass: Förnamn Efternamn Golfklubb SHCP Poäng
1 Staffan Simonsson Capital gk 39 32p
2 Ann Lundström Slite gk 31 29p
3 Tobias Nellvik Norråva gk 35 28p
4 Bertil Persson Vallentuna gk 35 28p
5 Torbjörn Zygmunt Huvudstadens gk 37 27p
6 Jerker Ekvall Nacka gk 36 25p
7 Britta Fromm Stockholms gk 35 22p
8 Nicklas Engström Järfälla gk 36 21p
9 Ulla Birgersdotter Brollsta gk 41 20p
10 Kjell Ängelid Grindslanten gk 36 16p