Göteborgs stift

Resultat Göteborgs stift 2019-05-27 på Lycke GCC
A-klass: Förnamn Efternamn Poäng
1 Mikael Josefsson 32p
2 Roddy Carlsson 30p
3 Bengt Sanzén 29p
4 Magdalena Moberg 28p
5 Bengt Hensing 13p
B-klass: Förnamn Efternamn Poäng
1 Bengt Svensson 35p
2 Lasse Svernling 32p
3 Lena Andersson 31p
4 Martin Kahnberg 27p
5 Heldor Köbi 25p
6 Rose-Marie Svensson 19p
C-klass: Förnamn Efternamn Poäng
1 Joel Kalin 32p
2 Krisofer Strid 30p
3 Bengt Nilsson 29p
4 Lena Forsberg 27p
5 Marie Carlsson 23p
6 Niklas Ekberg 19p
7 Carina Klingståhl-Eriksson 19p
8 Roger Andersson 15p

Resultat Göteborgs stift 2018-05-22 på Gräppås GK
A-klass: Förnamn Efternamn Poäng
1 Bengt Svensson 26p
2 Bengt Sanzén 25p
3 Lars Svernling 23p
4 Lena Andersson 20p
5 Bengt Hensing 17p
B-klass: Förnamn Efternamn Poäng
1 Heldor Köbi 34p
2 Rose-Marie Svensson 30p
3 Roger Andersson 29p
4 Martin Kahnberg 26p
5 Niklas Ekberg 21p
C-klass: Förnamn Efternamn Poäng
1 Bengt Nilsson 29p
2 Marie Carlsson 26p
3 Markku Wendelius 18p
4 Kent Ehrnberg 18p

Resultat Göteborgs stift 2017-05-30 på Gräppås GK
A-klass: Förnamn Efternamn Golfklubb Poäng
1 Mikael Josefsson Lyckorna gk 32p
2 Lars Svernling Onsjö gk 30p
3 Roger Andersson Albatross gk 25p
4 Martin Kahnberg Ullared Fläde gk 22p
5 Bengt Svensson Falkenbergs gk 18p
B-klass: Förnamn Efternamn Golfklubb Poäng
1 Heldor Köbi Myra gk 31p
2 Lena Andersson Torslanda gk 28p
3 Rose-Marie Svensson S:t Jörgen Park gk 23p
4 Helene Sagerström Uddevalla gk 22p
C-klass: Förnamn Efternamn Golfklubb Poäng
1 Bengt Nilsson Torslanda gk 34p
2 Marie Nilsson Myra gk 26p
3 Markku Wendelius Skerike gk 25p
4 Niklas Ekberg World of golf CC 24p

Resultat Göteborgs stift 2016-06-07 på Gräppås GK
A-klass: Förnamn Efternamn Golfklubb Poäng
1 Lars Svernling Onsjö gk 31p
2 Birgitta Lindén Sundström Tjörns gk 30p
3 Martin Kahnberg Ullared Fläde gk 26p
4 Bengt Hensing Tjörns gk 21p
B-klass: Förnamn Efternamn Golfklubb Poäng
1 Rose-Marie Svensson S:t Jörgen Park gk 32p
2 Lena Andersson Torslanda gk 28p
3 Bengt Svensson Falkenbergs gk 27p
C-klass: Förnamn Efternamn Golfklubb Poäng
1 Helene Sagerström Uddevalla gk 36p
2 Heldor Köbi Myra gk 27p
3 Bengt Nilsson Torslanda gk 26p
4 Kenth Ehrnberg Lerjedalens gk 24p

Resultat Göteborgs stift 2015-06-02 på Gräppås GK
Tävlingen spelades i dåligt väder med ihållande regn och vindbyar upp mot hård kuling
A-klass: Förnamn Efternamn Golfklubb SHCP Poäng
1 Ronnie Andersson* Ullared Fläde gk 10 30p
2 Jonas Sverneborn Forsgårdens gk 13 24p
3 Bengt Hensing Tjörns gk 12 22p
4 Bengt Svensson Falkenbergs gk 17 21p
5 Lena Andersson Torslanda gk 17 19p
B-klass: Förnamn Efternamn Golfklubb SHCP Poäng
1 Lars Svernling Onsjö gk 20 31p
2 Heldor Köbi Myra gk 21 25p
3 Martin Kahnberg Ullared Fläde gk 21 21p
4 Rose-Marie Svensson S:t Jörgen Park gk 17 18p
C-klass: Förnamn Efternamn Golfklubb SHCP Poäng
1 Helene Sagerström Ekarnas gk 34 19p
2 Niklas Ekberg Torrekulla gk 27 16p
3 Kent Ehnberg Lerjedalens gk 37 13p
* Inviterad spelare/sponsor

Resultat Göteborgs stift 2014-06-09 på Albatross GK
A-klass: Förnamn Efternamn SHCP Poäng
1 Lena Andersson 19 31p
2 Jonas Sverneborn 18 30p
3 Lars Mortenson 10 21p
4 Ronnie Andersson 14 16p
5 Bengt Svensson 20 13p
B-klass: Förnamn Efternamn SHCP Poäng
1 Martin Kahnberg 23 37p
2 Michael Enfors 24 34p
3 Lars Svernling 21 22p
4 Rose-Marie Svensson 22 22p
C-klass: Förnamn Efternamn SHCP Poäng
1 Niklas Ekberg 32 29p
2 Börje Finnstedt 37 22p
3 Sven Arnström 39 17p
4 Kenth Ehrnberg 44 17p
5 Bengt Nilsson 35 16p
6 Peter Bratthammar 44 16p

Resultat Göteborgs stift 2013-06-10 på Albatross GK
A-klass: Förnamn Efternamn Golfklubb Poäng
1 Ronnie Andersson* Ullared Flädje gk 35p
2 Lena Andersson Torslanda gk 34p
3 Jonas Lundgren Sjögärde gk 31p
4 Kristian Waidele* Örbyhus gk 27p
5 Rose-Marie Svensson S:t Jörgen Park gc 27p
B-klass: Förnamn Efternamn Golfklubb Poäng
1 Martin Kahnberg Ullared Flädje gk 29p
2 Lars Svernling Uddevalla gk 26p
3 Patrik Prim Albatross gk 25p
C-klass: Förnamn Efternamn Golfklubb Poäng
1 Heldor Köbi Myra gk 35p
2 Jette Hultén Sjögärde gk 26p
3 Bengt Nilsson Torslanda gk 18p
4 Kent Ehrnberg Lerjedalens gk 13p
* Inviterad spelare/sponsor